У 2023-му відзначення 100-річчя з дня народження Сергія Параджанова внесли до Календаря пам’ятних дат ЮНЕСКО під час 42-ї сесії Генеральної конференції. Тож 9 грудня Центр ЮНЕСКО «Мала академія наук України» спільно з Постійним представництвом України при ЮНЕСКО і Національною комісією України у справах ЮНЕСКО організували у штаб-квартирі ЮНЕСКО виставку, яку присвятили творчій діяльності Сергія Параджанова під час роботи на Київській кіностудії ім. Довженка.
Презентував виставку президент МАН Станіслав Довгий: «Сьогодні ми маємо честь представити вашій увазі виставку, присвячену українській сторінці життя і творчості видатного кінорежисера, художника Сергія Параджанова. Хто такий Параджанов? Людина, яка все життя чинила опір. Обстоювала права митців і високі цілі мистецтва. Людина, яка, будучи вірменином за походженням, підняла з попелу українське національне кіно, дала йому змогу вперше за багато десятиліть нелюдського московського режиму пролунати на цілий світ». Станіслав Довгий також представив інсталяцію з гуцульськими мотивами — зразок синтезу традиційної народної культури й сучасного дизайну; це результат роботи МАН над проєктом з охорони та збереження культурної спадщини.
У своїй промові на церемонії відкриття виставки Постійний представник України при ЮНЕСКО та Посол України у Франції Вадим Омельченко відзначив талант Сергія Параджанова, наголосивши, що той започаткував не просто течію «українського поетичного кіно», а течію іншого мислення, яке перевернуло уявлення про кіно у всьому світі.
Захід також відвідали заступник Генерального секретаря ЮНЕСКО Фірмін Едуард Матоко, який виступив від імені Секретаріату ЮНЕСКО; Жан-Поль Нґоме Абьяґа — радник Генерального директора ЮНЕСКО з питань природничих і точних наук, суспільних і гуманітарних наук та Міжурядової океанографічної комісії; Бобір Тухтабаєв — голова відділу зв’язків з ООН та міжурядовими організаціями; Дов Лінч — голова відділу зовнішніх зв’язків ЮНЕСКО; Хелена Дробна — відповідальна за нематеріальну спадщину у Кабінеті Генерального директора ЮНЕСКО; Лідія Рупрехт — голова відділу асоційованих шкіл ЮНЕСКО. А також інші представники дипломатичного корпусу — делегацій держав — членів ЮНЕСКО, зокрема Вірменії, Грузії, Литви, Чехії, Франції, США, Канади, Польщі, Австрії, Єгипту, Німеччини, Словаччини, Фінляндії, Чилі, Домініканської Республіки, Гренади, представники Секретаріату ЮНЕСКО, Української діаспори у Франції, наукової та освітянської громадськості, ЗМІ, поціновувачі культури та мистецтва.
На відкритті українські музиканти під супровід народних інструментів: ліри, дуди (карпатської волинки) та найдовшого у світі духового інструменту — трембіти — виконали українські пісні та мелодії, які Сергій Параджанов використав у фільмі «Тіні забутих предків». Зокрема, відому пісню «Вербовая дощечка», яка лунає в кількох епізодах фільму і яка була однією однієї з улюблених пісень режисера.
Виставка проходила з 9 до 16 грудня. Її високо оцінили міжнародні партнери, а також широко висвітлили журналісти у міжнародних ЗМІ та відвідувачі виставки на особистих сторінках у соцмережах.
Крім того, українська делегація відвідала французьку школу, де навчаються українські діти, що вимушено виїхали за кордон через збройне вторгнення росії. Для них організували унікальну музичну програму, яка, за словами однієї учениці, дала змогу бодай на деякий час відчути себе вдома. А ще делегація доєдналася до українсько-французької ходи, яку організувала українська громада в центрі Парижа. Перед присутніми з промовою виступив Станіслав Олексійович Довгий, а також наші музиканти.
Останні новини МАН
10.01.2025
Центр ЮНЕСКО «Мала академія наук України» презентував у штаб-квартирі ЮНЕСКО виставку «Чарівник світу кіно: український період життя та творчості Сергія Параджанова»05.11.2024
Проєкт вихованців МАН полетів у космос: як це було25.12.2024
Нові літературні таланти України: результати конкурсу есе імені Сергія Кемського у 2024 році